۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

  • شناسه : 958
  • 27 جولای 2019 - 14:25
ظرفیت بالای تولیدات غیر نفتی استان و حکایت کم لطفی مسئولان

ظرفیت بالای تولیدات غیر نفتی استان و حکایت کم لطفی مسئولان

توسعه صادرات غیر نفتی به ویژه در حوزه کشاورزی در کهگیلویه و بویراحمد نیازی اساسی است که افزون بر ایجاد اشتغال به رونق تولید کمک می کند.

به گزارش امید ملت؛ کهگیلویه و بویراحمد با تولید سالانه ۹۱۰ هزار تن محصول کشاورزی و ظرفیت های فراوان در حوزه صنعت و معدن تنها هشت میلیون دلار در سال صادرات دارد که نزدیک به کل آن صادرات کالاهای صنعتی است و بخش کشاورزی از آن محروم است.

این در حالی است که کهگیلویه و بویراحمد به دلیل نزدیکی به بنادر جنوب کشور ظرفیت تبدیل شدن به دروازه صادرات را دارد.

عسل، گیاهان دارویی محصولات جالیزی، طیور و شیلات از جمله محصولات کشاورزی این استان است که گاهی به طور غیرمستقیم از طریق گمرک استان های دیگر به کشورهای خارجی صادر می شود و در صورت ایجاد زیرساخت های صادرات می تواند درآمد بهره برداران را چند برابر کند.

میزان صادرات کالا از این استان در سال گذشته هشت میلیون و ۳۰۰ هزار دلار بوده است.

 این میزان کالا به کشورهای هدف صادراتی از جمله آلمان، عراق، افغانستان و ترکمنستان صادرات شده است.

پودر و عصاره شیرین بیان، زعفران، سیمان، موکت و عصاره گیاهان دارویی کالاهایی صادراتی کهگیلویه و بویراحمد هستند.

سیمان مارگون بیشترین حجم صادرات استان را با سه میلیون و ۲۰۰ هزار دلار در سال به خود اختصاص داده است.

کارشناسان حوزه صنعت و معدن معتقدند: ارز آوری، ایجاد اشتغال در داخل کشور، تحقق اقتصاد مقاومتی و افزایش تولید از حداقل مزایای توسعه صادرات غیرنفتی است.

کارشناسان می گویند: توسعه صادرات غیرنفتی نیازمند تنوع بخشی به محصولات قابل رقابت در بازارهای جهانی است که با توجه به شرایط طبیعی و جغرافیایی برای تحقق این امر توسعه صادرات در استان های کشور مختلف ضروری است.

ظرفیت ها و موانع صادرات غیر نفتی در کهگیلویه و بویراحمد

معاون سازمان صنعت، معدن و تجارت کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اهمیت صادرات غیرنفتی در تامین بازارهای هدف با قیمت های مناسب می گوید: به رغم وجود زیرساخت های گمرک بخش عمده ای از محصولات استان از طریق گمرک استان های دیگر به کشورهای خارجی صادر می شود.

دارا فرامرزی  افزود: با وجود ظرفیت های فراوان کهگیلویه و بویراحمد برای صادرات محصولات کشاورزی اما اکنون این محصولات جایگاهی در سبد صادرات استان ندارد.  

وی نبودن سرمایه گذارانی که بتواند محصولات را از کشاورزان خریداری و صادر کند مانع تحقق صادرات این محصولات است.

معاون سازمان صنعت، معدن و تجارت کهگیلویه و بویراحمد گفت: کوتاه شدن مدت زمان اخذ مجوز و پروانه بهره برداری از حمایت های دولت برای حمایت از سرمایه گذاران در استان است.

فرامرزی تصریح کرد: در حالی که مدت زمان اخذ مجوز سرمایه گذاری در کهگیلویه و بویراحمد ۲ سال پیش یک روز بود هم اکنون در کمتر از یک سوم یک روز مجوز فعالیت سرمایه گذار اعطا می شود.

وی توضیح داد: اخذ جواز تاسیس در کهگیلویه و بویراحمد سال ۱۳۹۶ پنج روز بود امسال به کمتر از سه روز رسیده است.

فرامرزی با یادآوری اینکه کارگروه رفع موانع تولید  یکی از برنامه های دولت برای رونق تولید است گفت: در سال جاری ۶ نشست کارگروه رفع موانع تولید در کهگیلویه و بویراحمد برگزار شده که بازگشت ۹ واحد صنعتی راکد از دستاوردهای این کارگروه ها بوده است.

معاون سازمان صنعت، معدن و تجارت با اشاره به نفتخیز بودن  گچساران در جنوب کهگیلویه و بویراحمد گفت: راه اندازی منطقه ویژه اقتصادی در این شهرستان از راهکارهای جذب سرمایه گذاران و توسعه صادرات در استان است.

وی بیان کرد: در صورت تحقق این امر مشوق های خوبی برای سرمایه گذاران در نظر گرفته می شود.

فرامرزی ابراز داشت: اعطای زمین به صورت رایگان و بخشودگی بخشی از مالیات از مهمترین مزایای ایجاد مناطق ویژه اقتصادی است.  

وی بیان کرد: بخشودگی های عوارض گمرکی و معافیت از مقررات ویژه صادرات و واردات با جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی از مزایای دیگر طرح منطقه ویژه اقتصادی در گچساران است.  

دیدگاه بخش خصوصی

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی یاسوج می گوید: انواع گل های زینتی و رز، عسل، زعفران، سیب، ماهی، گیاهان دارویی محصولات گلخانه ای نظیر گوجه فرنگی از مهمترین محصولات کهگیلویه و بویراحمد است که قابلیت صادرات را دارد.

سید امیر حسینی با اشاره به اینکه مطالعه بازارهای هدف و انجام فرایند میزان نیاز محصول لازمه صادرات است افزود: ایجاد اتحادیه صادرکنندگان مهمترین  نیاز توسعه صادرات در استان است.

وی با بیان اینکه یکی از مرغوب ترین محصول سیب ایران در کهگیلویه و بویراحمد تولید می شود گفت: تاجران استان های دیگر با خرید میوه سیب و انجام بسته بندی آن را به قیمت بسیار خوبی صادر می کنند.

حسینی با بیان اینکه هم اکنون سالانه ۱۲۰ هزار تن سیب در استان تولید می شود گفت که در صورت جذب سرمایه گذار میزان صادرات در استان افزایش چشمگیر خواهد یافت.  

وی به تنوع گیاهان در استان اشاره کرد و افزود: یکی از مرغوب ترین عسل های طبیعی کشور در کهگیلویه و بویراحمد تولید می شود که نبود تاجران تخصصی صادرات ضرورت مانع صادرات آن است.

رئیس کمیسیون اتاق بازرگانی یاسوج با یادآوری کیفیت بسیار خوب زعفران تولیدی در روستای دهنو بر لزوم توسعه کشت، بسته بندی مناسب و در نهایت صادرات این محصول گران قیمت تاکید کرد.

حسینی گل رز را از دیگر ظرفیت های صادرات کهگیلویه  بویراحمد عنوان کرد و افزود: بالا بودن هزینه حمل هوایی و گران بودن نهاده های کشاورزی وارداتی باعث شده این محصول نیز نتواند راهی بازارهای جهانی شود.

او حمایت از کشاورزان برای تامین نهاده های کشاورزی، آموزش های تخصصی کوتاه مدت، استفاده از تجربیات استان هایی که دارای سازوکارهای صادرات قوی تری هستند و افزایش کیفیت محصولات را از راهکارهای توسعه صادرات در استان دانست.

ظرفیت های صادرات در کهگیلویه و بویراحمد به روایت آمار

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد می گوید: استان با تولید سالانه بیش از ۲۰ میلیون شاخه گل بریده، ۹ هزار تن محصولات گلخانه ای، ۱۸ هزار تن ماهی، ظرفیت های فراوانی برای توسعه صادرات را دارد.

الیاس تاج الدینی اضافه کرد:گیاهان دارویی، مرکبات، عسل از دیگر محصولات تولید بهره برداران کهگیلویه و بویراحمد است که قابلیت رقابت در بازارهای جهانی را دارد.

وی عنوان کرد: افزایش درآمد کشاورزان، انگیزه برای تولید بیشتر، ارزآوری، آبادانی مناطق روستایی و عشایری از حداقل مزایای توسعه صادرات در کهگیلویه و بویراحمد است.

استان کهگیلویه و بویراحمد با۷۲۰ هزار نفر جمعیت در جنوب غربی ایران قرار دارد.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود.