۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

  • شناسه : 902
  • 24 جولای 2019 - 10:35
از ظرفیت شورای فرهنگ عمومی بیشتر استفاده شود

از ظرفیت شورای فرهنگ عمومی بیشتر استفاده شود

دبیر جلسه فرهنگ عمومی شهرستان باشت گفت: با توجه به رویکرد جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی از ظرفیت این مجموعه استفاده شود. به گزارش امید ملت، شست اعضای شورای فرهنگ عمومی شهرستان باشت به مناسبت سالروز تاسیس اولین نماز جمعه در کشور با حضور اعضای این شورا در دفتر امام جمعه شهرستان باشت برگزار شد […]

دبیر جلسه فرهنگ عمومی شهرستان باشت گفت: با توجه به رویکرد جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی از ظرفیت این مجموعه استفاده شود.

به گزارش امید ملت، شست اعضای شورای فرهنگ عمومی شهرستان باشت به مناسبت سالروز تاسیس اولین نماز جمعه در کشور با حضور اعضای این شورا در دفتر امام جمعه شهرستان باشت برگزار شد .
سعید محمودی در این نشست با اعضای شورای فرهنگ عمومی باشت گفت: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به آمریکا و اروپا نشان داد که ایران چه قدرتی دارد و زمینه شکست ابر قدرت ها را فراهم کردند که این امر تفسیر عملی جمله امام راحل است که فرمودند اگر سپاه نبود کشور هم نبود .
وی بیان کرد: امروز پشتیبانی از ولایت فقیه یک امر ضروری است و برای همگان نیز اثبات شد که اگر پشتیبان ولایت فقیه باشیم به مملکت اسیبی نمی رسد .
محمودی به سالروز اقامه اولین نماز جمعه اشاره کرد و گفت: در سال 1358 و یک سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی آیت الله طالقانی پیشنهاد برگزاری نماز جمعه را به حضرت امام خمینی (ره) دادند و حضرت امام نیز ضمن موفقیت با این پیشنهاد مسئولیت آن را نیز به آیت الله طالقانی واگذار کرد و در ان زمان با استقبال بی نظیر مردم مواجه شد و تاکنون نیز به عنوان یکی از اجتماعات عظیم که اتحاد، همبستگی ، بیان مسائل روز، توصیه به تقوا و سایر موارد را در خود دارد برگزار می شود.
وی به حدیثی از پیامبراکرم که می فرماید: خداوند نماز جمعه را برشما واجب کرد هر کس آن را در دوران حیات من یا پس از وفات من از روی سبک شماردن یا انکار و رها کند خداوند او را پریشان می کند به کارهایش برکت نمی دهد، نمازش پذیرفته نمی شود، زکات و حج و کارهای نیک او مورد قبول واقع نمی شود تا زمانی که توبه کند و دیگر نماز جمعه را سبک نشمرد و ان را انکار نکند اشاره کرد و گفت:نماز جمعه ای که پیامبر بر آن تاکید دارد و همه چیز منوط به حضور در آن است یک امر عبادی و سیاسی در دین مبین اسلام است.

امام جمعه باشت نیز در این نشست ضمن تقدیر از شرکت کنندگان و گرامیداشت سالروز تاسیس نماز جمعه و اقامه اولین نماز جمعه در کشور و شهرستان باشت گفت: از تمام مسئولان و مدیرانی که از سال 90 تاکنون با ستاد نماز جمعه و دفتر امام جمعه همکاری داشتند تقدیر می کنم.
حجت الاسلام عبدالرحیم عبودی افزود: در شهرستان باشت یکی از بهترین تعاملات را داشته ایم هر چند گاهی اوقات شاهد برخی اختلافات جزئی هم بودیم ولی اگر نگاهی به مناطق دیگر بینیدازیم در این شهرستان تعاملات ارزشمندی با مدیران شهرستان وجود داشته و دارد که از همه مدیران و مسئولان تقدیر و تشکر می کنم .
وی بیان کرد: نماز جمعه در دین اسلام جایگاه ویژه ای دارد و قبولی خیلی از عبادات به آن گره خورده است هرچند نماز جمعه مستحب بوده و تنها در زمان حضور امام معصوم واجب و در زمان غیبت مستحب است ولی قبولی واجباتی مانند روزه .نماز ، زکات و … در گرو قبول این نماز است که بیانگر ارزش و اهمیت آن است.
عبودی ابراز داشت: اقامه نماز جمعه جزو اولین اقدامات پیامبر (ص) پس از هجرت و ورود به مدینه است زیرا نماز جمعه بهترین مکان و جایگاهی است که می توان در آن به جامعه اسلامی و مسلمین بحث معارف دین و مسائل سیاسی روز را اطلاع رسانی کرد لذا یک نهاد بابرکتی است.
امام جمعه باشت عنوان کرد: در دیداری که ائمه جمعه سراسر کشور با رهبر معظم انقلاب داشتند ایشان ضمن بیان توصیه هایی در مجموع از نهاد نماز جمعه ابراز رضایت داشتند و خوشحال بودند که چنین مجموعه ای در سراسر کشور فعالیت دارند.
وی گفت: گاهی خیلی از مناطقی که از وجود روحانیت برخوردارند مانند دیشموک و قلعه رئیسی را رصد و بررسی می کردم که اگر وجود نهاد نماز جمعه در این مناطق نبود کارهای فرهنگی که انجام شده به طور قطع انجام نمی شد .
حجت الاسلام عبودی افزود: نهاد نماز جمعه ظرفیت بسیار بالایی دارد که می توان در بحث رشد وتعالی ارزش های دینی و اگاهی بخشی به جامعه و بصیرت افزایی از ان استفاده کرد.
این مسئول ابراز داشت: نهاد نماز جمعه مشکلاتی دارد و دفاتر ائمه جمعه هیچ اعتبار مالی و نیروی رسمی ندارند و این درحالی است که توقعات زیادی از ائمه جمعه در جامعه وجود دارد هر چند خدمت به مردم برای ما افتخار است.
وی با گرامیداشت یاد شهدای محراب از جمله آیت الله صدوقی،آیت الله اشرفی اصفهانی، آیت الله مدنی، آیت الله دستغیب ، گفت: این افتخاری برای نهاد نماز جمعه است که شهدایی در محراب خودش تقدیم نظام و انقلاب کرده است.

مدیرحراست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کهگیلویه و بویراحمد نیز در این نشست گفت: شورای فرهنگ عمومی از جمله شوراهایی است که مصوباتش لازم الاجراست و از انجا که امام جمعه شهرستان رئیس این شورا اسات بنابر مقتضیاتی که وجود دارد می تواند موضوع جلسات را تعیین کند و اعضا نیز در اجرای مصوبات تلاش کنند و دبیر شورای فرهنگ عمومی نیز پیگیر اجرای مصوبات خواهد بود.
سید زمان علی پور افزود: نماز جمعه از جایگاه ویژه ای برخوردار است و سیاست کشور از طریق تریبون نماز جمعه به گوش مردم می رسد.
وی بیان کرد: برخی نقاطی که از نعمت روحانیون و کارهای فرهنگی محروم هستند از طریق نماز جمعه اطلاع رسانی می شود و این امر می تواند در جهت رفع بسیاری از مشکلات موثر واقع شود.
علی پور اظهار داشت: اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کهگیلویه و بویراحمد آماده همکاری با امام جمعه و ستاد نماز جمعه شهرستان باشت است و از اعضای شورای فرهنگ عمومی نیز انتظار دارد برای اجرای برنامه ها و مصوبات مختلف همکاری مناسبی داشته باشند.

فرمانده سپاه ناحیه شهرستان باشت نیز ضمن تقدیر از اعضای شورای فرهنگ عمومی شهرستان باشت گفت: امام جمعه در راس چند تشکل قرار دارد که یکی از آنها ستاد امر به معروف و نهی از منکر و دیگری شورای فرهنگ عمومی است و دلیل اینکه امام جمعه در راس این دو قرار دارد این است که از جهات انطباق با موازین شرعی ملجا این تشکل ها باید روحانیت و امام جمعه باشد.
سرهنگ سید علی رضا زاده افزود: کشور ما یک کشور اسلامی است و برای احیای تفکر اسلامی و انقلاب اسلامی در این کشور خون ها و جوان های زیادی را فدا کردیم تا این انقلاب به ثمر نشست و باید قدردان انقلاب باشیم.
وی بیان کرد: باید توجه داشته باشیم که غذای روح و آن چیزی که به خورد جامعه می دهیم چه هست، به همین خاطر شورای فرهنگ عمومی باید وجود داشته باشد تا ملجا و مرجع تصمیمات فرهنگی در هر شهرستان باشد .
رضا زاده ابراز داشت: مردم هر کاری را که به اسم شورای فرهنگ عمومی انجام می شود را می توانند به یک سبک تبدیل کنند به همین خاطر سبک زندگی و فرهنگی که با اجرای برنامه ها ارائه می دهیم بسیار مهم است.
وی گفت: یکی از علت های اصلی که دشمن مستکبر را در دنیا خوار و ذلیل و ضعیف می کنیم و به عنوان امید مستضعفان جهان مطرح هستیم این است که منادی سبک زندگی اسلامی، ائمه و شهدا هستیم .
فرمانده سپاه ناحیه شهرستان باشت عنوان کرد: رمز موفقیت ما سبک زندگی اسلامی است و هر چیزی که بخواهد این سبک زندگی را مخدوش کند و ما به عنوان متولیان شورای فرهنگ عمومی ساکت باشیم اما مردم حساس هستند چون نتیجه را دیدند و بهای سنگینی برای این سبک زندگی پرداخته شده است.
وی بیان کرد: دین اسلام مخالف شادی نیست اما هر گونه شادی در جامعه باید متناسب و درشان انقلاب اسلامی باشد .
رضا زاده بیان کرد: کتابی با عنوان “نقش شهرستان باشت در دفاع مقدس” در دست تدوین است و قصد داریم مستندها، مصاحبه ها، فیلم ها و عکس ها را به صورت مستندهای صوتی و تصویری در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی و برنامه های مختلف به نسل جوان ارائه دهیم.
وی افزود: نقش جوانان، اقشار و فرهنگیان ما در دفاع مقدس رو به فراموشی سپرده می شود زیرا نسلی که در جنگ حضور داشتند یکی یکی به دیار باقی می شتابند و این گنجی که در سنه دارند باید مستندسازی شوند.
فرمانده سپاه ناحیه شهرستان باشت در پایان ابراز داشت: این کار یک کار بزرگ است و انتظار داریم شورای فرهنگ عمومی برای تدوین و مستند سازی این اثر همکاری همه جانبه ای را داشته باشند.

حجت الاسلام محمد معتمد فر رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان نیز در این نشست گفت اولین نماز جمعه ماه مبارک رمضان 1358 به دستور امام حضرت آیت‌الله طالقانی برگزار شد .نمازجمعه قدرت سیاسی واجتماعی اسلام است ودرراس همه امور است وی افزود مسولیت یک نعمت الهی است که نصیب ماشده وبواسطه این منسب ما توشه آخرت خودمون راباخدمت به مردم که ولی نعمتان ماهستند برداریم ودراحادیث از ائمه معصومین داریم که میفرمایند خلق الله عیال الله هستند معتمد فر گفت: امام جمعه پدرمعنوی شهرستان دیدگان وزبان گویای مردم است که وبه تعبیری میشه گفت شخصی است فقیه وحقوق دان ونماینده ولی فقیه مطابقت برنامه های داخلی کشور وادارات راطبق دستورالعمل وبخشنامه های ارسالی وسیاست کلی انقلاب وبیانه گام دوم انقلاب که مقام معظم رهبری فرمودند برمبنای شرع وقانون میسنجد وبه ادارات گوشزد میکند.
وی ادامه داد: باتریبون نماز جمعه که وحدت بخش وانسجام واتحاد ملت مسلمان در مسائل اجتماعی سیاسی واقتصادی هست برمبنای شرع وقانون اساسی میسنجد وبه ادارات گوشزد میکند اگر هدف همه ماجلب رضایت خلق الله که همان رضایت حق تعالی ست باشد ذره ای نبایداز انتقاد های کلی که مردم خواهان ان هستند ناراحت بشیم.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود.