۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

  • شناسه : 805
  • 21 جولای 2019 - 14:30
مبارزه با آفت در ۳۴ هزار هکتار از مزارع و مراتع کهگیلویه و بویراحمد انجام شد

مبارزه با آفت در ۳۴ هزار هکتار از مزارع و مراتع کهگیلویه و بویراحمد انجام شد

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد گفت: مبارزه با آفت های مختلف در ۳۴ هزار هکتار از مزارع و مراتع این استان از ابتدای سال جاری تاکنون انجام شده است.

به گزارش امید ملت؛ حسین لایقی مطلق ایرنا اظهار داشت: از این میزان ۱۱ هزار و ۵۰۰ هکتار مبارزه با ملخ مهاجر در مزارع و مراتع شهرستان های گچساران و باشت صورت گرفته است.

وی بیان کرد: امسال همچنین ۲۲ هزارو ۵۰۰ هکتار مبارزه شیمیایی و بیولوژیکی با انواع بیماری های مزارع گندم و جو انجام شد.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: مبارزه با علف های هرز در سطح ۶۴ هزار از مزارع و باغستان های استان از دیگر خدمات در سال جاری برای افزایش کمی و کیفی محصولات کشاورزی بوده است.

لایقی مطلق با اشاره به اینکه پایش و ردیابی ملخ های مهاجر از برنامه های مهم در دست اجرای جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد است عنوان کرد: تاکنون ۱۲۵ هزار هکتار از مراتع و مزارع این استان در برابر آفت ملخ با مشارکت کارشناسان و نیروهای داوطلب پایش شده است.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد از برنامه ریزی برای انجام مرحله دوم مبارزه و پایش ملخ‌های مهاجم در پاییز استان خبر داد.

به گزارش امید ملت؛ ملخ‌های مهاجر که بهمن ماه سال گذشته از کشورهای حوزه شبه جزیره عربستان از جمله امارات، عمان و کشور عربستان وارد برخی استان‌های جنوب شرق کشور شده بود، تاکنون در برخی استان‌های کشور از جمله سیستان و بلوچستان، هرمزگان، کرمان، بوشهر، فارس، جنوب خراسان جنوبی، خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد و حتی اردبیل و گلستان مشاهده شده‌اند.

کارشناسان می‌گویند: تخم گذاری ملخ به صورت خوشه‌ای انجام می‌شود که در آینده منجر به تولید ۳۰۰ تا ۴۰۰ ملخ می‌شود.

ملخ‌های مهاجم تمام گیاهان زراعی، باغی و حتی علف‌های هرز را می‌خورند، این نوع ملخ قدرت پرواز بسیار زیادی دارد و در یک شبانه روز می‌تواند تا ۱۵۰ کیلومتر پرواز کند.

ملخ صحرایی از کشوری به کشور دیگر و از استانی به استان دیگر می‌تواند مهاجرت کند.

این نوع از ملخ‌ها در مسیر عبور خود با تغذیه از سبزینه‌های مختلف از جمله جنگل‌ها، باغ‌های میوه، علوفه، غلات، صیفی و مراتع را از بین می‌برند و با توجه به قدرت تخریبی بالایی که دارند باعث قحطی در منطقه نیز می‌شوند.

سالانه ۹۱۰ هزار تن انواع محصولات کشاورزی در استان کهگیلویه و بویراحمد تولید می‌شود.

این استان ۲۷۰ هزار هکتار زمین کشاورزی دارد که ۱۶۰ هزار هکتار آن زراعی است.

استان ۷۲۰ هزار نفری کهگیلویه و بویراحمد در جنوب غربی ایران قرار دارد.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود.