۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

  • شناسه : 352
  • 18 می 2019 - 9:24

میلاد کرمی

دکتر پرویز یزدانپناه در گفت‌وگو با امید ملت در یاسوج، اظهار داشت: زمان اطلاع رسانی این طرح بزرگ ملی از 27 اردیبهشت ماه آغاز و تا 15 تیر ادامه دارد و شروع غربالگری از 17 خرداد تا 15 تیر است و البته از امروز در صورت مراجعه به مراکز ثابت کار غربالگری انجام می‌گیرد ولی فعالیت پایگاه‌های سیار از 17 خرداد است.

وی با اشاره به اینکه حدود 60 درصد افراد از بیماری فشار خون خود خبر ندارند، اظهار داشت: شناسایی بیماران فشارخونی بدون اطلاع از بیماری خود از جمله اهداف اجرای این طرح است.

یزدانپناه افراد بالای 30 سال، زنان باردار و بیماران کیلوی را از جمله جامعه هدف اجرای طرح ملی بسیج فشار خون دانست و افزود: افراد با همراه داشتن کارت ملی به مراکز بهداشتی درمانی، خانه‌های بهداشت و ایستگاه‌های سلامت ثابت و سیار مراجعه کنند.

وی با بیان اینکه در 25 سال گذشته، شیوع پرفشاری خون در ایران حدود 3 برابر شده است، ابراز کرد: مصرف میوه و سبزی به دلیل داشتن پتاسیم سبب کنترل بیماری فشارخون بالا می‌شود.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: افزایش نسبت شناسایی و شروع مراقبت و درمان در بیماران مبتلا به پرفشاری خون در کشور و همچنین افزایش آگاهی جامعه نسبت به عوامل خطر، پیامدها و اهمیت تشخیص زودرس و کنترل فشارخون بالا از اهداف کلی طرح بسیج ملی فشار خون بالا است.

یزدانپناه با اشاره به اینکه فشار خون در افراد چاق 2 تا 6 برابر بیش از افرادی بوده که اضافه وزن ندارند، بیان کرد: در ایران از هر 5 نفر یک نفر به فشار خون مبتلا بوده و معمولا فشارخون بالا علامتی ایجاد نمی‌کند و به همین دلیل به آن قاتل خاموش می‌گویند.

وی با تاکید بر اینکه پیشگیری بر درمان مقدم است، تصریح کرد: شرایط برای غربالگری افراد با هدف شناسایی بیماران مبتلا به فشار خون بالا فراهم است و انتظار می‌رود مردم به مراکز پیش بینی شده مراجعه کنند.

یزدانپناه با تاکید بر اینکه از تمام امکانات دانشگاه برای شناسایی 100 درصدی افراد مبتلا به فشارخون بالا استفاده می‌کنیم، ادامه داد: با شناسایی، تشخیص و درمان به موقع پرفشاری خون می‌توان از بروز بسیاری از عوارض ناشی از این بیماری پیشگیری کرد.

وی با اشاره به اینکه فعالیت بدنی منظم سبب کنترل فشار خون بالا می‌شود، بیان کرد: مهمترین راه کاهش عوارض ناشی از فشار خون بالا توجه به عوامل خطر بروز و کاهش آن است.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود.