• تاریخ انتشار خبر: شنبه, ۲۸ بهمن , ۱۳۹۶ | ۰۴:۱۵ | کد خبر : 227776 |Print This Post Print This Post
 • دومین جشنواره غذای سنتی ایرانی برگزار شد +تصاویر

  دومین جشنواره  ایرانی عصر روز جمعه۲۷بهمن ماه در دو بخش غذاهای ایرانی با حضور پرشور مردم با هدف احیای فرهنگ طبخ غذاهای بومی با حضور ۶۵ شرکت‌کننده در سنتی در پارک بانوان دوگنبدان برگزار شد. به گزارش امید ملت، مدیر اجرایی دومین جشنواره غذای سنتی ایرانی گچساران هدف از برگزاری این جشنواره که با حضور […]

  دومین جشنواره  ایرانی عصر روز جمعه۲۷بهمن ماه در دو بخش غذاهای ایرانی با حضور پرشور مردم با هدف احیای فرهنگ طبخ غذاهای بومی با حضور ۶۵ شرکت‌کننده در سنتی در پارک بانوان دوگنبدان برگزار شد.

  به گزارش امید ملت، مدیر اجرایی دومین جشنواره غذای سنتی ایرانی گچساران هدف از برگزاری این جشنواره که با حضور ۶۵۰ شرکت‌کننده همراه بودرا ترویج فرهنگ غذاهای بومی و منطقه‌ای استان‌‌، ترویج سفره‌‌های ایرانی، احیای دوباره فرهنگ استفاده از غذاهای بومی و اصیل منطقه در بین مردم و خانواده‌‌ها و همچنین ترویج دوباره طبخ و ارائه غذاهای سنتی، بومی و محلی منطقه عنوان کرد.

  نرگس زارعیان ادامه داد: آگاهی دادن به مردم در زمینه روش‌های تغذیه سالم، ترویج غذای سالم و سنتی، ایجاد رقابت سالم و تشویق نوجوانان به آشپزی و ایجاد نشاط در بین دختران نوجوان از دیگر اهداف جشنواره است.

  عضو شورای شهر دوگنبدان احیای رسم و رسوم بومی را الزامی دانست و تصریح کرد: باید در مقابل هجمه دشمنان و فرهنگ غرب، فرهنگ اصیل و بومی ایرانی را احیا کنیم؛ چرا که در جای جای کشور عزیزمان فرهنگ‌های متنوع و اصیلی وجود دارند که غفلت از آن‌ها سبب به هرز رفتن این فرهنگ‌ها و سنن بومی و محلی می‌شود.

  زارعیان در پایان خاطرنشان کرد: امیدواریم غذاهای بومی و سنتی به رستوران‌ها راه پیدا کرده و در مراکز عرضه غذا بیشتر از فرآورده‌های روستایی استفاده شود.

  شهردار دوگنبدان هم برگزاری جشنواره غذای سنتی ایرانی را به عنوان محفلی برای احیا و معرفی غذاهای بومی، سنتی منسوخ شده یا در حال فراموشی یاد کرد.

  مسعود ظفری با بیان اینکه رویکرد اصلی این جشنواره فرهنگی است  افزود : از تمامی نفراتی که در جشنواره غذای سنتی ایرانی حضور یافته و با شرکت خود در هرچه باشکوهتر برگزار شدن این جشنواره شهرداری و شورای اسلای شهر دوگنبدان را همراهی کردند، تقدیر و اعلام کرد به تمامی شرکت کنندگان هدایایی به رسم یادبود اهدا خواهد شد.

  در این جشنواره ۶۵ هنرمند در زمینه پخت و تزیین خوراکی های ترش و شیرین با هم رقابت کردند که ۳هنرمند برتر این مسابقه با گزینش هیات داوران معرفی و با اهدای جوایزی از آنان تقدیر شد.

  این جشنواره به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی با معرفی ۲۰ بانوی آشپز برتر در این شهرستان به کار خود خاتمه داد.

  انواع غذاهای سنتی و محلی از جمله ته چین، انواع آش، انواع برنج، مرغ، ماهی ، شله ماسی یا شله دووی،شله شیری(شیر برنج)، شله ماشکی (ماشی)،شله (برنج) بادامی،کله جوشک یا کلک سوز،آش کارده،پلو محلی،نان بلیط یا بلوط،تلیت ، دسر و ..  از سوی افراد شرکت کننده در این جشنواره  طبخ و در معرض دید عموم قرار گرفت.