• تاریخ انتشار خبر: دوشنبه, ۱۶ بهمن , ۱۳۹۶ | ۲۰:۴۹ | کد خبر : 226837 |Print This Post Print This Post
 • بیش از ۶ هزار میلیارد ریال برای تکمیل ساخت سد چم شیر اعتبار نیاز است

  معاون اجرایی طرح سد و نیروگاه چم شیر گچساران گفت ۹ هزارو ۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار در ساخت سد چم شیر این شهرستان تاکنون شده و بیش از ۶ هزار میلیارد ریال دیگر برای تکمیل این طرح ملی اعتبار نیاز است . به گزارش امید ملت ، محمدرضا فاضل روز دوشنبه در حاشیه همایش بزرگ […]

  معاون اجرایی طرح سد و نیروگاه چم شیر گچساران گفت ۹ هزارو ۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار در ساخت سد چم شیر این شهرستان تاکنون شده و بیش از ۶ هزار میلیارد ریال دیگر برای تکمیل این طرح ملی اعتبار نیاز است .

  به گزارش امید ملت ، محمدرضا فاضل روز دوشنبه در حاشیه همایش بزرگ جامعه کارگری بمناسبت سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در سد چم شیر در جمع خبرنگاران گفت : از محل اعتبارات ملی امسال ۸۰۰ میلیارد ریال برای تکمیل این سد اختصاص داده شده که با جذب این میزان اعتبار سد چم شیر در سال ۹۷ آبگیری خواهد شد.


  وی حجم کل مخزن این سد را ۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون متر مکعب با مساحت ۵۱ کیلومتر مربع، طول دریاچه ۴۸ کیلومتر و تراز نرمال از سطح دریا را ۶۰۴ متر عنوان کرد.
  وی بیان کرد: سه نیرو گاه ۵۵ مگاوات و ۲ نیرو گاه ۵/۵ مگاواتی هم اکنون در این سد در حال ساخت است که با بهره برداری از این طرح ها سالانه ۴۸۲ گیگاوات انرژی در ساعت تولید می کند.
  فاضل ابراز کرد: تأمین آب آشامیدنی و صنعت، بهره‌مند شدن ۱۰۰ هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی استان‌های کهگیلویه و بویراحمد، خوزستان و بوشهر، ذخیره و کنترل آب رودخانه زهره به میزان یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون متر مکعب، تولید ۲۸۲ مگاوات برق آبی، کنترل سیلاب‌های مخرب رودخانه زهره، اشتغال زایی در زمان اجرای طرح و زیر ساخت‌های صنعت گردشگری و پرورش ماهی از مهمترین مزایای این سد است.
  معاون اجرایی طرح سد و نیروگاه چم شیر گچساران گفت: یکهزار نفر هم اکنون در این سد مشغول به فعالیت هستند.
  وی تصریح کرد: تاکنون بیش از پنج میلیون متر مکعب حفاری، انفجار و سنگ برداری برای ساخت راه های دستری و محل سازه های اصلی طرح اجرا شده است.


  فاضل گفت: همچنین هفت هزار متر حفاری زیر زمینی، ۲۴ کیلومتر راه دسترسی، ۶ هزار متر ساختمان اداری و مسکونی، ۷۷۳ متر لوله انتقال آب به قطر هشت متر و به حجم ۲ هزارو ۸۰۰ تن در این سد اجرا شده است.
  معاون اجرایی طرح سد و نیروگاه چم شیر گچساران گفت: اعتبار این طرح ۲۲۹ میلیون یورو است که از این میزان تاکنون ۹۵ درصد جذب شده است.
  وی اظهار داشت: مطالعه احداث سد چم شیر در سال ۷۷ از سوی سازمان آب منطقه‌ای فارس، بوشهر و کهگیلویه و بویراحمد آغاز و در سال ۹۰ فاز اول مطالعه آن تکمیل شد.
  فاضل با بیان اینکه این سد در هر ثانیه ۵۰۰ متر بر ثانیه آب تخلیه می‌کند ادامه داد: تراز سد چم شیر از سطح دریا برای آبگیری تا سال آینده به ۵۶۰ متر خواهد رسید.
  معاون اجرایی طرح سد و نیروگاه چم شیر گچساران ادامه داد: در این تراز بیش از یک میلیارد متر مکعب آب در پشت سد چم شیر ذخیره خواهد شد.

  انتهای پیام/ط