• تاریخ انتشار خبر: دوشنبه, ۱۸ دی , ۱۳۹۶ | ۱۳:۲۶ | کد خبر : 226082 |Print This Post Print This Post
 • مردم کهگیلویه و بویراحمد سطح سواد سلامت خود را ارتقا دهند

  مردم کهگیلویه و بویراحمد سطح سواد سلامت خود را   ارتقا دهند اورنگ ایلامی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگاران اظهار داشت: ارتقای سطح سواد سلامت در جامعه سبب بالا رفتن کیفیت زندگی، کاهش بروز انواع بیماری ها و کاهش هزینه های درمانی از سبد مصرفی خانوارها می شود. وی افزود: یکی از مؤلفه […]

  مردم کهگیلویه و بویراحمد سطح سواد سلامت خود را   ارتقا دهند


  اورنگ ایلامی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگاران اظهار داشت: ارتقای سطح سواد سلامت در جامعه سبب بالا رفتن کیفیت زندگی، کاهش بروز انواع بیماری ها و کاهش هزینه های درمانی از سبد مصرفی خانوارها می شود.
  وی افزود: یکی از مؤلفه های مهم در بهبود هر چه بیشتر شاخص های سلامت در جامعه موضوع ارتقای سطح سواد سلامت افراد آن است و به همین دلیل نیز باید این موضوع بیش از پیش توسط مردم کهگیلویه و بویراحمد جدی گرفته شود.
  رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اینکه پیشگیری مهمتر از درمان است، بیان کرد: آگاهی افراد جامعه در مورد عوامل بیماری زا و نحوه خودمراقبتی جزء اصول اساسی در تشخیص و شناسایی زودهنگام انواع بیماری ها خواهد بود.
  ایلامی عنوان کرد: می توان با پیشگیری مناسب از بروز و یا پیشرفت بخش عمده ای از بیماری ‌ها جلوگیری کرد و حدود ۸۰ درصد امور تأثیرگذار بر سلامت افراد جامعه نیز مربوط به مسائل اجتماعی است.
  وی ابراز داشت: معرفی عوارض سوء برخی عادت ها و رفتارهای نادرست شامل کم تحرکی و مصرف بیش از حد نمک، چربی و قند به عنوان عوامل بروز انواع بیماری ها یکی از مأموریت های دانشگاه علوم پزشکی استان در بُعد اجتماعی حوزه سلامت است.
  ایلامی گفت: مسئولان دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد در تلاشند تا مردم این استان را هر چه بیشتر با پیامدهای منفی برخی رفتارها و عادت های اشتباه آشنا کنند.
  وی اظهار داشت: در این صورت بهتر می توان به مردم کهگیلویه و بویراحمد در زمینه پیشگیری از بروز انواع بیماری ها، استفاده مناسب از امکانات غربالگری، درمان زودهنگام بیماری ها و کاهش هزینه های درمان کمک کرد.