۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

  • شناسه : 2227
  • 05 نوامبر 2019 - 9:20
درو شدن دسترنج‌ باغداران کهگیلویه و بویراحمد؛ «بود و نبود» جهاد کشاورزی تفاوتی ندارد

درو شدن دسترنج‌ باغداران کهگیلویه و بویراحمد؛ «بود و نبود» جهاد کشاورزی تفاوتی ندارد

باغداران کهگیلویه و بویراحمد به دلیل بی‌تدبیری مسئولان و متولیان امر هر ساله از سال گذشته یاد می‌کنند و در واقع همیشه سالی بدتر از سال گذشته دارند.

به گزارش امید ملت؛ استان کهگیلویه و بویراحمد با داشتن یک درصد جمعیت و مساحت کشور و دو اقلیم آب و هوایی متفاوت(گرمسیری و سردسیری) 10 درصد آب‌های سطحی کشور را دارد که این موضوع به عنوان یک پارامتر مهم برای توسعه کشاورزی و باغداری محسوب می‌شود.

اقتصاد و معیشت مردمان این استان از گذشته بر پایه کشاورزی و دامداری استوار بوده و هنوز بعد از سال‌ها از عمر مدرنیته و رفتن به سمت صنعتی شدن هنوز کشاورزی سهم عمده‌ای در اقتصاد این استان و گذران زندگی مردمانش دارد.

باغات کهگیلویه و بویراحمد شامل سیب، گردو، انگور، هلو، انواع مرکبات، زرد آلو و گیلاس بوده ولی عمده محصولات باغی این استان  از جمله گردو، سیب، انگور و لیمو ترش آن دارای نام و نشان بوده هر چند همه ساله شاهد ناله باغداران از دست بی‌تدبیری متولیان امر هستند.

ناگفته نماند باغداران گردو و دیگر محصولات مشکل خاصی در زمینه فروش ندارند ولی باغداران سیب و انگور همه ساله با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کنند به گونه‌ای که بعد از فصل برداشت متوجه می‌شوند خرج 20 و دخل 19 بوده است.

سالانه 120 هزار تن سیب درختی از نوع زرد و قرمز، 40 هزار تن انگور، 53 هزار تن لیمو ترش و 12 هزار تن گردو در استان کهگیلویه و بویراحمد تولید می‌شود که با فرا رسیدن آخر تابستان و اول پاییز بازار دلالان داغ می‌شود تا جایی که محصول باغداران را با کمترین قیمت از باغدار خریداری می‌کنند.

وقتی در استان خبری از بازاریابی درست و اصولی و همچنین صنایع تبدیلی نباشد، جولان دلالان دور از انتظار نیست و زیرا دلال می‌نشیند و مهره‌های پازل را به گونه‌ای می‌چیند که باغدار مجبور به فروش محصول خود به دلخواه وی باشد.

سیب کهگیلویه و بویراحمد با قیمت دو هزار تومان به فروش می‌رسد تا بعد از نگهداری چند ماهه در سردخانه با قیمت بیش از 10 هزار تومان به مردم برسد و تنها درد و رنجش برای باغدار باقی بماند.

موسوی باغدار سی‌سختی به تسنیم می‌گوید: وقتی سردخانه و کارخانه برای فرآوری سییب و انگور تولیدی‌ام نباشد مجبورم محصول خود را به قیمت ناچیزی به واسطه بفروشم زیرا می‌ترسم با چشمان خودم ضایع شدن دست رنج یک ساله‌ام را ببینم.

مصلحی باغدار کاکانی نیز گفت: واقعیت امر دیگر از باغداری خسته شده‌ایم وقتی می‌بینیم با این همه زحمت پایان کار چیز خاصی عایدمان نمی‌شود و بهتر است بگویم یک شبه دسترنج ما باغداران هدر می‌رود و اما نقطه مقابل دلال یک شبه سرمایه‌دار می‌شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد در این رابطه اظهار داشت: سطح باغات انگور، سیب، گردو و لیمو ترش این استان به ترتیب یک هزار و 68 هکتار، 5 هزار و 30 هکتار، 8 هزار هکتار و 5 هزار هکتار است.

الیاس تاج الدینی با اشاره به اینکه محصولات باغی این استان ظرفیت صادرات به خارج از کشور را دارد، افزود: یک کارخانه بسته‌بندی و فرآوری از جمله کارخانه میوه خشک کنی در سی‌سخت وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه با همکاری تعاون روستایی 3 مرکز خرید سیب صنعتی(درجه3) در کاکان، سی‌سخت و تنگ سرخ بویراحمد راه‌اندازی شده است، خاطرنشان کرد: قیمت سیب صنعتی 800 تومان تعیین شده که این موضوع نیز کمک بسیار بزرگی به باغداران می‌کند و در واقع دست دلالان قطع می‌شود.

تاج‌الدینی با بیان اینکه با آزاد شدن صادرات مشکل باغدارن این استان نیز برطرف شد، ابراز کرد: تا قبل از این موضوع سیب باغداران روی دست آنان مانده بود که دیگر بخشی صادر می‌شود.

وی تاکید کرد: سیب تولیدی این استان را برخی با کمترین قیمت یعنی دو هزار تومان خریداری می‌کردند که این موضوع به یک دغدغه مهم برای مجموعه جهاد کشاورزی تبدیل شده و پیگیری‌های در این راستا انجام دادیم.

راه‌اندازی 3 مرکز خرید سیب صنعتی

مدیر تعاون روستایی کهگیلویه و بویراحمد از راه‌اندازی 3 مرکز سیب صنعتی در این استان خبر داد و گفت: بیش از هر چیز دغدغه کوتاه کردن دست دلالان را داریم.

منوچهر محمدی با بیان اینکه سالانه بخش زیادی از زحمت‌های کشاورزان و باغداران این استان به جیب دلالان می‌رود اظهار داشت: با توجه به برنامه‌ریزی‌های انجام شده 3 مرکز خرید سیب صنعتی(درجه 3) در دشتروم، کاکان و تنگ سرخ راه‌اندازی شده است.

وی با تاکید بر اینکه همه ساله سیب صنعتی باغداران این استان با کمترین قیمت توسط دلالان خریداری می‌شد، افزود: بدون شک با راه‌اندازی این مراکز خرید تا حدودی به باغداران کمک می‌شود و دیگر شاهد دورریز سیب ضایعاتی نیستیم.

محمدی خاطرنشان کرد: تعاون روستایی سردخانه دو هزار تنی خود را با هدف ذخیره‌سازی محصولات باغی در اختیار باغداران استان قرار داده است که این نیز با هدف کمک به این قشر زحمت‌کش و مظلوم بوده است.

نبود واحدهای فرآوری برای محصولاتی از جمله انگور، سیب، مرکبات و گردو در کهگیلویه و بویراحمد سبب شده باغداران از عملکرد خود ناراضی شده و هر روز نسبت به دیروز کم رمق‌تر شوند تا جایی که با توجه به ظرفیت موجود جایی در اقتصاد استان ندارند.

انتهای پیام/ح

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود.