۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

  • شناسه : 2169
  • 22 اکتبر 2019 - 7:46
آغاز «دردسرهای» بی‌تدبیری؛ آیا سایت دفن زباله سلامت یاسوجی‌ها را تهدید می‌کند؟

آغاز «دردسرهای» بی‌تدبیری؛ آیا سایت دفن زباله سلامت یاسوجی‌ها را تهدید می‌کند؟

موضوع احداث سایت دفن زباله یاسوج و روستاهای اطراف در دوران استانداری سید موسی خادمی و شهرداری محمد علی جاوید آغاز و در نهایت کلنگ آن ۲۰ مهرماه ۹۶ به زمین زده شد.

به گزارش امید ملت، از سال 74 در یکی از بکرترین مناطق بویراحمد بنام دوپشته دشتروم و درست در تپه‌های مشرف بر سد شاه قاسم یاسوج یعنی در فاصله کمتر از 500 متر به محل انباشت زباله‌های یاسوج و روستاهای اطراف تبدیل شد و همچنان این روند ادامه دارد.

پروژه ساماندهی سایت دفن زباله دوپشته دشتروم شهرستان بویراحمد با حضور معاون استاندار، فرماندار بویراحمد، مدیرکل محیط زیست، مدیرکل منابع طبیعی، مدیرکل دفتر شهری و مدیرکل دفتر فنی استانداری و برخی از مسئولان شهرستانی با اعتباری افزون بر 10 میلیارد ریال کلنگ زنی شد.

8 چاه تامین آب شرب اهالی شهر 150 هزار نفری یاسوج درست زیر دست سد شاه قاسم قرار دارد یعنی کمتر از یک هزار و 500 متر تا محل محل دفن زباله‌ها فاصله دارد و آنگونه که شهردار یاسوج می‌گوید: روزانه حدود 200 تن پسماند در شهر یاسوج و حومه آن تولید و در دو پشته دشت‌روم دفن می‌شود‌.

مسئولان و متولیان امر با اطلاع کامل از این وضعیت بعد از کلنگ زنی پروژه ساماندهی سایت دفن زباله دوپشته دشتروم با اعتبار 10 میلیارد ریالی درست 18 اسفند 97 با حضور معاون رئیس جمهوری کارخانه بازیافت زباله در این منطقه را کلنگ زنی کردند موضوعی که هم اکنون به دلیل بررسی‌های دقیق در آن روز در «هوا» می‌ماند.

مسئولان و متولیان امر از همان روز اول باید به این فکر می‌کردند که امکان آلودگی سد شاه قاسم و چاه‌های تامین آب شرب شهر یاسوج به دلیل شرابه‌های زباله‌ها در این مکان وجود دارد، بنا به گفته برخی کارشناسان امکان تولید 500 لیتر شیرابه به ازای هر تن زباله وجود دارد.

با این شرایط دیر یا زود باید منتظر وقوع یک بحران به دلیل بی تدبیری مسئولان و متولیان امر باشیم، موضوعی که انتظار می‌رود هرچه سریعتر تعیین تکلیف شود تا خسارت‌ها به حداقل برسد.

مدیر کنترل کیفیت و بهداشت آب شرکت آب و فاضلاب کهگیلویه و بویراحمد می‌گوید: دوماه پیش یک کارگروهی با حضور دستگاه‌های مختلف در استانداری با هدف بررسی دقیق این موضوع تشکیل شده است

فرهاد صداقت با تاکید بر اینکه تاکنون موضوعی دال بر آلودگی چاه‌های آب زیردست سد شاه قاسم اثبات نشده است، افزود: این بحث در حال پیگیری بوده و یکسری آزمایشاتی در حال انجام است ولی هنوز به مرحله تکمیل نرسیده است.

وی با اشاره به اینکه عضو کارگروه تشکیل شده نیستم ولی گاهی صورتجلسه این نشست‌ها را دیده‌ام، خاطرنشان کرد: آلوده شدن آب سد شاه قاسم و 8 چاه تامین آب شرب یاسوج در زیر دست سایت دفن زباله یک بحث علمی بوده و با شاید و اما نمی‌شود پاسخ داد بلکه باید در دوره‌های مختلف اعم از بارندگی و غیر بارندگی بررسی و آزمایش‌های لازم انجام شود.

صداقت با اشاره به اینکه 8 چاه آب شرب در زیر دست محل دفن زباله‌های یاسوج وجود دارد که به صورت طولی تا حدفاصل دانشگاه واقع شده‌اند، ادامه داد: تاکنون کار خاصی انجام نداده‌ایم بلکه همان آزمایش‌های متعارف بوده که تاکنون موضوع نامتعارفی را مشاهده نکرده‌ایم.

انتهای پیام/تسنیم

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود.