۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

  • شناسه : 1833
  • 02 اکتبر 2019 - 9:05
مسافران استان کهگیلویه و بویراحمد ۱۰ درصد کاهش یافتند

مسافران استان کهگیلویه و بویراحمد ۱۰ درصد کاهش یافتند

معاون مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کهگیلویه و بویراحمد گفت: در شش ماهه اول امسال به میزان ۹.۶ درصد در سطح استان کهگیلویه و بویراحمد و به میزان ۱۰ درصد در سطح کشور کاهش مسافر داشتیم و دلیل اصلی آن افزایش تعداد خودروهای پلاک شخصی است.

به گزارش امید ملت؛ شامگاه امروز سه‌شنبه معاون مدیرکل و رئیس حراست راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کهگیلویه و بویراحمد برای بررسی مشکلات پایانه‌های مسافربری شهر دهدشت به شهرستان کهگیلویه سفر کرده و پس از بازدید از دو ترمینال مسافربری شهر دهدشت، جهت ساماندهی پایانه‌ها به همراه معاون فرماندار کهگیلویه، شهردار دهدشت و رئیس اداره حمل و نقل جاده‌ای شهرستان کهگیلویه در سالن کنفرانس فرمانداری دهدشت تشکیل جلسه دادند.

معاون فرماندار کهگیلویه با اشاره به اهمیت پایانه‌های مسافربری شهر دهدشت، اظهار داشت: شهر دهدشت به عنوان حلقه ارتباطی 3 شهرستان کهگیلویه، چرام و لنده و نیز سه بخش بزرگ چاروسا، دیشموک و سوق اهمیت بسیار بالایی داشته و لازم است که پایانه‌های مسافربری این شهر کیفیت بسیار بالایی داشته باشند.

محمدعلی آروس افزود: بر اساس قانون، شهرداری دهدشت وظیفه خدمات‌دهی و تأمین سلامت پایانه‌های مسافربری را برعهده دارد البته شهرداری نیز می‌تواند آن را به بخش خصوصی واگذار کند و در آن صورت بخش خصوصی مؤظف است پاسخگوی تمام مشکلات باشد.

وی خاطرنشان کرد: تأمین سلامت و امنیت مسافران در پایانه‌های مسافربری شهر دهدشت برای ما بسیار مهم بوده و می‌طلبد ادارات و دستگاهای متولی در این زمینه نهایت همکاری را داشته باشند.

شهردار دهدشت با اشاره به مشکلات پایانه‌های مسافربری و دغدغه مسئولان در این زمینه، اظهار داشت: دغدغه مسئولان پایانه‌های شهر دهدشت ورود رانندگان پلاک شخصی به داخل ترمینال و ایجاد درگیری با رانندگان خودروهای ویژه برون شهری است و وظیفه‌ داریم یکبار برای همیشه این معضل را حل کنیم.

اسفندیار برخه افزود: در خصوص دعوا و درگیری درون ترمینال شماره یک دهدشت که توسط برخی رسانه‌ها منعکس شده، چنین موضوعی غیرواقعی و خلاف‌واقع بوده است چون محوطه داخلی ترمینال مجهز به دوربین مداربسته است و در این مواقع نیروی انتظامی در کوتاه‌ترین زمان مطلع می‌شود.

وی با بیان اینکه براساس شرایط فعلی باید پایانه‌های مسافربری را در مبادی ورودی و خروجی شهر احداث کرد، گفت: ترمینال شماره یک دهدشت در یک نقطه کور احداث شده و می‌طلبد در این زمینه یک چاره‌اندیشی کرد.

برخه خاطرنشان کرد: براساس قانون شهرداری وظیفه رسیدگی به پایانه‌های مسافربری را به بخش خصوصی واگذار کرده و جهت ساماندهی و رفع مشکلات پایانه‌ها تا جایی که مقدور باشد با بخش خصوصی همکاری می‌کنیم.

معاون مدیرکل راهداری و حمل‌و‌نقل جاده‌ای کهگیلویه و بویراحمد افزود: حمل و نقل عمومی برون شهری در سطح کشور وضعیت بسیار خوبی ندارد چون تعداد وسایل نقلیه شخصی در سال‌های گذشته تاکنون به صورت غیرقابل تصوری افزایش یافته و همین عامل سبب کاهش چشمگیر تعداد مسافر شده است.

عابد محمدی با اشاره به میزان کاهش مسافر در شش ماهه اول امسال در سطح استان کهگیلویه و بویراحمد، گفت: در شش ماهه اول امسال به میزان 9.6 درصد در سطح استان کهگیلویه و بویراحمد و به میزان 10 درصد در سطح کشور کاهش مسافر داشتیم و دلیل اصلی آن افزایش تعداد خودروهای پلاک شخصی است.

وی با بیان اینکه مطابق قانون مالکیت و مدیریت، ارائه خدمات در پایانه‌های مسافربری برعهده شهرداری بوده و این یک واقعیت است، افزود: شهرداری می‌تواند مدیریت پایانه‌ها را به بخش خصوصی واگذار کند و در آن زمان ارائه خدمات به عهده مالک است.

معاون مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: وظیفه اداره راهداری و حمل و نقل جاده‌ای شهرستان این است که شرکت‌های واجدشرایط را ملزم نماید که در پایانه‌های مسافربری خدمات ارائه کنند.

وی تصریح کرد: در حال حاضر خدمات ارائه شده در ترمینال‌های شهر دهدشت مورد رضایت شهروندان و رانندگان نیست و انعکاس خبر یکی از سایت‌ها در خصوص مشکلات، بسیار دور از واقعیت است.

محمدی با اشاره به تخریب دیوار حائل ترمینال شماره یک دهدشت توسط پیمانکار استخر شنای دهدشت، عنوان کرد: مشکل اصلی ترمینال شماره یک این است که ورود و خروج‌ها را کنترل نمی‌کنند و هر شخصی می‌تواند به داخل ترمینال ورود کند، از سویی دیگر تخریب دیوار حائل ترمینال توسط پیمانکار استخر شنای دهدشت نیز بر مشکلات ورود و خروج ترمینال افزوده و نوعی هرج و مرج به وجود آمده است و همین عوامل سبب شده امنیت ترمینال بسیار پایین بیاید.

وی با بیان اینکه استاندار کهگیلویه و بویراحمد به اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای دستور داده که استراحتگاه رانندگان پایانه‌های مسافربری یاسوج، دهدشت و گچساران ساماندهی شود، گفت: در ترمینال مسافربری شهر دهدشت هیچ‌گونه استراحتگاهی برای رانندگان وجود ندارد و این مورد باید در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام شود.

محمدی با اشاره به دیگر مشکلات پایانه مسافربری شهر دهدشت، گفت: آبخوری و سرویس‌های بهداشتی ترمینال مسافربری دهدشت بسیار زننده بوده و شایسته مسافران بومی و غیربومی نیست، مسئول پایانه مسافربری این موارد را به دقت پیگیری کرده و آنها را برطرف کند.

معاون مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کهگیلویه و بویراحمد با تأکید بر جمع‌آوری پاتوق رانندگان شخصی در جلوی ترمینال مسافربری دهدشت، بیان کرد: کیسوک جلوی ترمینال باید جمع‌آوری شود چون به اذعان بسیاری از رانندگان این کیسوک در واقع پاتوق رانندگان پلاک شخصی بوده و همین عامل به ترمینال مسافربری ضربه می‌زند.

وی با بیان اینکه مطابق ماده 203 قانون حمل و نقل جاده‌ای حمل مسافر با خودروهای پلاک شخصی ممنوع است، افزود: در استان کهگیلویه و بویراحمد بسیاری از رانندگان پلاک شخصی بدون از مجوز و تأییدیه سازمان حمل و نقل به راحتی در جلوی ترمینال‌ها مانع از ورود مسافران به ترمینال شده و بخشی از این مشکل به دلیل عدم فرهنگ‌سازی است و باید در این زمینه چاره‌اندیشی شود.

محمدی ابراز کرد: بسیاری از رانندگان پلاک شخصی بدون از هرگونه مجوزی اقدام به حمل مسافر می‌کنند و این موضوع سبب خسارات زیادی به جان مردم می‌شود.

وی تصریح کرد: حضور رانندگان پلاک شخصی در ترمینال‌های استان کهگیلویه و بویراحمد از دیرباز تاکنون همیشه وجود داشته و می‌طلبد که دادستان کهگیلویه و بویراحمد در این زمینه با ما همکاری کند.

محمدی با اشاره به مسئولیت بخش خصوصی در خصوص ارائه خدمات به مسافران در ترمینال شماره یک، گفت: از این پس مدیر شرکت مسافربری عزت دهدشت به عنوان مجری مسئول است که تمامی مشکلات ترمینال شماره یک دهدشت را برطرف کرده و پاسخگوی تمامی موارد باشد.

وی با اشاره به مشکلات ترمینال شماره 2 دهدشت، عنوان کرد: ترمینال شماره 2 دهدشت وضعیت مناسبی ندارد و امیدواریم که مسئولان در خصوص رفع مشکلات این پایانه نهایت همکاری را داشته باشند.

محمدی خاطرنشان کرد: بیشتر از همه مدیران شهرستان، از شهردار دهدشت انتظار همکاری داشته و امیدواریم به سمتی برویم که حداقل‌ها را داشته باشیم، زمانی پایانه مسافربری شهر دهدشت در سطح استان حرف اول را می‌زد اما به دلیل عدم سرپرستی و نگهداری آن هم‌اکنون این مقام را از دست داده است.

رئیس اداره راهداری و حمل و نقل جاده‌ای شهرستان کهگیلویه افزود: امنیت ترمینال دهدشت شامل خودروهای داخل و خارج از ترمینال است و پلیس راهور وظیفه دارد خودروهای پلاک شخصی را جریمه کند.

کریم بازرگان عنوان کرد: هرسال با پلیس راهور شهرستان برای تأمین و حفظ امنیت ترمینال قرارداد داشتیم اما اکنون شرایط به سمتی پیش رفته که حضور یک مأمور نیروی انتظامی به‌صورت شبانه‌روزی در ترمینال دهدشت لازم است.

وی تصریح کرد: متأسفانه تمامی مشکلات حمل و نقل شهری به اداره راهداری و حمل و نقل جاده‌ای بر‌می‌گردد اما در عین حال تنها مدیریت پایانه‌های مسافربری بر عهده اداره راهداری و حمل و نقل جاده‌ای است.

بازرگان خاطرنشان کرد: امیدوارم مصوبات این جلسه برای حفظ امنیت و سلامت مسافران و رانندگان اجرایی شوند.

به گزارش امید ملت به نقل از تسنیم، احداث دیوار ترمینال از سمت استخر‌ شنا، کنترل مسیر ورودی و خروجی ترمینال، احداث استراحتگاه رانندگان، جمع‌آوری دکه فلزی در ورودی ترمینال، انجام مکاتبات جهت جابه‌جایی مکان ترمینال و تعویض امکانات آبخوری و سرویس‌های بهداشتی از جمله مصوبات این جلسه بوده که باید در اسرع وقت اجرا شوند.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود.