۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

  • شناسه : 1726
  • 24 سپتامبر 2019 - 12:56
آب و جاده؛ غم روستانشینان لوداب

آب و جاده؛ غم روستانشینان لوداب

۴ روستای بخش محروم لوداب از توابع شهرستان بویراحمد جاده ارتباطی و آب شرب پایدار ندارند.

به گزارش امید ملت به نقل از تسنیم، چهار روستای بلوط بلند، تنگ آلک ، تنگ کلاجیکی و چشمه جفته از توابع بخش محروم لوداب بویراحمد واقع در 110 کیلومتری مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد با جمعیتی افزون بر 67 خانوار جاده ارتباطی و آب شرب مناسب ندارند.

اهالی این روستاها با گلایه از بی توجهی مسئولان استانی و شهرستانی می‌گویند: مسیر کمتر از 10 کیلومتری از جاده آسفالته تا رسیدن به روستا را باید ساعت‌ها با پای پیاده طی کنیم و در زمستان با اولین بارش رحمت الهی با مشکل تردد حتی به صورت پیاده روبه‌رو هستیم.

روستانشینان بلوط بلند می‌گویند: آب لوله کشی نداریم و در این سال‌ها از چشمه پایین دست روستا آب شرب مورد نیاز خود را تامین می‌کنیم و در اینکه این آب مشکل بهداشتی دارد یا ندارد واقعیت امر اطلاعی نداریم ولی اگر مشکل هم داشته باشد مجبور به استفاده هستیم زیرا نمی‌توانیم بمانیم تا بمیریم.

فرزندان روستا تنها تا مقطع ابتدایی امکان تحصیل دارند و برای ادامه تحصیل یا باید سختی‌ها را به جان خریده و عازم روستاهای دور دست شوند و یا ترک تحصیل را به رسیدن به قله‌های علم و دانش ترجیح دهند.

بررسی‌های خبرنگار تسنیم از ظاهر اهالی روستا بیانگر این بوده که بدون شک درصد زیادی از ساکنان این روستاها دچار سوء تغذیه بوده که انتظار می‌رود مسئولان و متولیان امر در این زمینه چاره اندیشی کنند.

روستای تنگ آلک با 5 پاره روستا و جمعیتی افزون بر 40 خانوار از توابع بخش محروم لوداب بویراحمد واقع در 105 کیلومتری یاسوج از داشتن خدمات و امکانات اولیه از جمله راه ارتباطی مناسب محروم هستند و بنا به گفته اهالی سال‌ها از وعده‌های رنگارنگ مسئولان برای برطرف کردن مشکلات می‌گذرد ولی هنوز خبری از عصای موسی نیست.

امکان تردد خوردوهای بدون کمک از جاده تنگ آلک لوداب میسر نیست و اهالی کالا و خوراکی مورد نیاز خود را بعد از خرید از شهر و حمل تا کنار جاده آسفالته، مجبور به پیاده روی و یا حمل با چهارپایان هستند.

بخشدار لوداب می‌گوید: تنگ آلک با 25 خانوار، چشمه جفته 15 خانوار، تنگ کلاجیکی 8 خانوار و بلوط بند با 25 خانوار هم اکنون از داشتن جاده ارتباطی مناسب و آب شرب پایدار محروم هستند.

جمال روحانی با اشاره به اینکه روستای بلوط بلند فاقد شبکه آبرسانی است، افزود: 3 روستای دیگر شبکه آبرسانی دارند ولی از داشتن آب شرب پایدار  محروم هستند.

وی طول جاده خاکی این روستاها را 15 کیلومتر عنوان کرد و ادامه داد: فرماندار بویراحمد در یک تماس تلفنی برای اختصاص 80 میلیون تومان اعتبار برای روستای بلوط بلند اعلام آمادگی کرده‌اند که مردم روستا خواهان احداث پروژه آبرسانی هستند.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود.