۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

  • شناسه : 1133
  • 07 آگوست 2019 - 13:29
همه آنچه مجید علیپور از آن گفت……

همه آنچه مجید علیپور از آن گفت……

مجید علی‌پور در گفت‌وگو با امید ملت در یاسوج به اقدامات امور عشایر استان کهگیلویه و بویراحمد در سال‌های اخیر به خصوص در سال 97 و سه ماهه اول سال جاری اشاره کرد و با بیان این که همه خانوارهای استان رنگ و بوی عشایری دارند و فرهنگ عشایری در تار و پود زندگی مردم […]

پیش‌بینی اجرای 84 طرح با اعتبار 24 میلیاردی در مناطق عشایری کهگیلویه و بویراحمد

مجید علی‌پور در گفت‌وگو با امید ملت در یاسوج به اقدامات امور عشایر استان کهگیلویه و بویراحمد در سال‌های اخیر به خصوص در سال 97 و سه ماهه اول سال جاری اشاره کرد و با بیان این که همه خانوارهای استان رنگ و بوی عشایری دارند و فرهنگ عشایری در تار و پود زندگی مردم از قدیم‌الایام رسوخ کرده است اظهار کرد: یکی از ظرفیت‌های بزرگ عشایری در استان که نباید مغفول بماند بوم‌گردی عشایری است که هم به معرفی عشایر و آداب و رسوم آن‌ها کمک می‌کند و هم سهم بسزایی در درآمد و اقتصاد استان دارد.

علی‌پور با اشاره به این که امور عشایر به تنهایی باید همه مشکلات عشایر اعم از آب و برق و دام و آرد و علوفه و سایر خدمات مورد نیاز عشایر را تامین کند افزود: تنها آموزش و پرورش عشایر و سپاه عشایر در کنار امور عشایر خدماتی خاص را ارائه می‌دهند و بقیه امور بر عهده امور عشایر است که در حد یک دولت کوچک در کنار عشایر خدمات‌دهی می‌کند.

وی یکی از دلایل از بین رفتن منابع ملی را در نقاطی از استان به دلیل عدم حضور عشایر در آن مناطق دانست و گفت: اگر عشایر در عرصه‌ها حضور داشته باشند شاهد این همه تصرف و آتش سوزی در اراضی و جنگل‌ها نبودیم.

علیپور به خدمات بزرگ امور عشایر در زمینه آب عشایر اشاره کرد که در همه مناطق عشایری آب به سختی و با هزینه زیاد در اختیار آن‌ها قرار می گیرد و در زمینه علوفه سالانه 8 هزار تن علوفه در اختیار عشایر قرار می‌گیرد که در سال 97 حدود 9 هزار تن علوفه در اختیار عشایر قرار گرفت.

این مسؤول از توزیع نفت و سوخت در بین عشایر خبر داد که در سال گذشته تعداد 146 تانکر 12 هزار لیتری نفت در بین عشایر توزیع شد و بیش از 820 تن آرد در هر ماه بین عشایر توزیع می‌شود.

مدیرکل امور عشایر استان یکی از سخت‌ترین مراحل آبرسانی در مناطق عشایری استان را مربوط به کوه سیاه لنده دانست که در مسیری سخت و صعب‌العبور تانکرهای آب با پذیرفتن خطرات زیاد و اصطحلاک فراوان آب را به عشایر منطقه می‌رسانند.

وی به بازگشایی جاده‌های عشایری استان در بازه‌های مختلف زمانی به خصوص بعد از سیل امسال اشاره کرد و گفت: در مور زرد زیلایی رانشی گسترده تر از رانش جاده شیراز رخ داده بود و در بردکل و رودریش و سرگچینه و سایر مناطق عشایری ریزش و رانش گسترده در جاده‌های عشایری داشتیم که در کمترین زمان ممکن بازگشایی شدند.

علیپور با بیان این که در چند شاخص رتبه برتر کشوری داریم افزود: در راستای اشتغا‌ل‌زایی کارهای بزرگی در مناطق عشایری استان صورت گرفته  در یک نمونه در زیرگچ پروژه کاشت هندوانه و خربزه مشهدی یکی از اقدامات جالبی بود که هم به تولید این محصول برای نخستین بار در استان کمک کرد و هم اشتغال‌زایی ایجاد شد که این یکی از کوچکترین کارها و اقدامات بود و در دیگر اقدامات با راه‌اندازی کارخانه کنستانتره غذای دام مورد نیاز استان تولید شد که اگر این اقدام نبود بخشی از تولید دام استان تعطیل می‌شد که اشتغا‌زایی مستقیم برای 20 نفر و غیر مستقیم برای 50 نفر هم ایجاد کرده است.

وی به کار دیگری در این زمینه اشاره کرد که کارگاه سیلندر پرکنی چرام هر ماه بیش از 4 تا 5 هزار سیلندر گاز به مناطق مختلف عشایری می‌فرستد و همچنین سایر اقدامات دیگر که در مجموع سال گذشته 73 پروژه عمرانی در مناطق مختلف عشایری استان داشتیم و در بهسازی چشمه‌ها اقدام کردیم و 10 منبع آب عشایری در دست اقدام است و همچنین 200 منبع کوچک ذخیره آب در دستور کار داریم.

علی‌پور توسعه باغات در مناطق عشایری را از دیگر اقدامات برشمرد و گفت: در ایجاد باغات دیم در مناطقی مانند زیلایی انجیر کاشت می‌شود و این کار زیر نظر مرکز تحقیقات انجیر استهبان صورت گرفته و در حال حاضر در 40 هکتار از اراضی بویراحمد و دنا در مناطق عشایری باغات دیم راه‌اندازی شده است.

وی به پروژه‌های امور عشایر در سال جاری اشاره کرد که 84 پروژه پیش‌بینی شده و مهم‌ترین آن انتقال آب در آب گندی گچساران و توسعه باغات بویراحمد و دنا احداث جاده عشایری در مناطق مختلف استان و احداث چاه آب بوده که پیش بینی اعتبارات این طرح‌ها بین 18 تا 24 میلیارد تومان است.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود.